افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 16 July , 2024
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر:

وضعیت کرونا در «کرمان» و ۷ استان دیگر نگران‌کننده است

  • کد خبر : 9562
  • 02 آذر 1400 - 13:59
وضعیت کرونا در «کرمان» و ۷ استان دیگر نگران‌کننده است

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وضعیت کرونایی استان‌های کرمان، ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، یزد، خراسان جنوبی، سمنان و چهارمحال و بختیاری را نگران‌کننده اعلام کرد و خواستار تمهیداتی برای کاهش این روند شد. به گزارش طلوع ارگ به نقل از ایسنا سراسری، دکتر محمدمهدی گویا، اول آذرماه در وبینار معاونان بهداشت دانشگا‌های علوم‌پزشکی کشور با […]

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وضعیت کرونایی استان‌های کرمان، ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، یزد، خراسان جنوبی، سمنان و چهارمحال و بختیاری را نگران‌کننده اعلام کرد و خواستار تمهیداتی برای کاهش این روند شد.

به گزارش طلوع ارگ به نقل از ایسنا سراسری، دکتر محمدمهدی گویا، اول آذرماه در وبینار معاونان بهداشت دانشگا‌های علوم‌پزشکی کشور با بیان این‌که واکسیناسیون نوبت اول کرونا در ایران تاکنون ۸۲ درصد و در اروپا ۶۴ درصد است، اظهار کرد: «متوسط کشوری نوبت دوم واکسیناسیون ۱۲ سال به بالا ۶۵ درصد، متوسط کشوری نوبت اول واکسیناسیون افراد ۱۸ سال به بالا ۸۳ درصد، متوسط کشوری نوبت دوم واکسیناسیون ۱۸ سال به بالا ۶۶ درصد، متوسط کشوری واکسیناسیون نوبت اول ۱۲ تا ۱۸ سال ۸۳ درصد و متوسط کشوری واکسیناسیون نوبت دوم افراد ۱۲ تا ۱۸ سال نیز ۵۴ درصد بوده است».

وی ادامه داد: «دغدغه‌ی کنونی ما پوشش گروه‌های سنی ۶۰ سال به بالا در نوبت سوم واکسیناسیون کرونا است که دستورالعمل آن به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور ابلاغ شده است».

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، گفت: «امیدواریم با افزایش سرعت و اتمام واکسیناسیون این گروه بتوانیم به سراغ گروه‌های سنی پایین‌تر برای واکسیناسیون نوبت سوم برویم».

وی بیان کرد: «باید گروه‌های سیار واکسیناسیون در محل‌های پرخطر برای گروه‌های سنی پرخطر فعال‌تر عمل کنند. بهویژه در جمعیت غیرایرانی که پوشش حدود ۳۰ درصد است با انتظارات هنوز فاصله داریم».

گویا با اشاره به اینکه در عین حال بیش از دو میلیون نوبت در نوبت‌های اول و دوم واکسیناسیون به غیرایرانی‌ها واکسن تزریق شده است، یادآور شد: «باید با کمک استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و به‌وسیله‌ی اقناع‌سازی، این گروه را برای واکسیناسیون ترغیب کرد».

 

روند نزولی بستری و فوت در هفتۀ ۹۱ همه‌گیری کرونا

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در ادامه به بررسی هفتگی وضعیت موجود همه‌گیری کرونا در کشور پرداخت و اظهار کرد: «هفته‌ی چهارم آبان‌ماه ۱۴۰۰ مطابق با هفته‌ی ۹۱ همه‌گیری کرونا در کشور بود. در این هفته شاهد ادامه‌ی روند نزولی بستری‌ها و فوتی‌ها بر اثر کرونا بودیم».

وی افزود: «روند سرپایی نیز کاهش چشمگیری یافته و از ۵۳ هزار به ۴۱ هزار مورد رسیده است. فوتی‌ها نیز از ۹۶۴ به ۸۳۳ مورد رسیده است».

گویا ادامه داد: «در استان تهران با جمعیت و اهمیتی که دارد موارد بستری کاهشی است و از هزار و ۱۵ به ۹۳۴ مورد و در سرپایی از دو هزار و ۴۲۷ به هزار و ۵۵۵ مورد و فوتی‌ها نیز از ۱۳۵ به ۱۰۶ مورد رسیده است».

وی وضعیت استان‌هایی مانند ایلام، آذربایجان غربی، کردستان، یزد، خراسان جنوبی، سمنان، کرمان و چهارمحال و بختیاری را نگران‌کننده اعلام کرد و خواستار تمهیداتی برای کاهش این روند شد.

گویا متوسط کشوری فوتی‌ها را ۱۰ مورد در یک میلیون نفر اعلام کرد و گفت: «گلستان با دو مورد در میلیون کمترین فوتی و بوشهر با ۳۰ و خوزستان با ۲۱ درصد بیشترین میزان فوتی را در بین استان‌ها در این هفته داشته‌اند».

لینک کوتاه : https://toluearg.ir/?p=9562

ثبت دیدگاه

انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.