افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 18 April , 2024
سرپرست مرکز تحقیقات شهرسازی دفتر منطقه‌ای جنوب شرق کشور:

۱۴ گسل در شعاع ۲۵ کیلومتری کرمان شناسایی شد

  • کد خبر : 1197
  • 29 شهریور 1396 - 11:33
۱۴ گسل در شعاع ۲۵ کیلومتری کرمان شناسایی شد

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور گفت: با مطالعات میدانی، تلفیق اطلاعات سازمان زمین شناسی و پایان نامه های دانشگاهی تعداد ۱۴ گسل در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر کرمان شناسایی شده است.

محمد محمدحسنی با اشاره به گزارش اولیه تدقیق و تعیین حریم گسل های شهر کرمان افزود: تاکنون ۱۴ نشست با حدود ۲۵۰ نفر ساعت در ۲ کارگروه سازه و ژئوتکنیک و کارگروه زلزله و زیرساخت برگزار شده و در گام اول تعداد ۱۴ گسل در محدوده ۲۵ کیلومتری تا درون شهر کرمان شناسایی و مکانیزم بسیاری از این گسل ها تشخیص داده شده است.
وی با بیان اینکه لایه های نهشته رسوبی شهر کرمان با عمق متغیر حدود ۳۰۰ متر تخمین زده شده است تصریح کرد: جهت یابی برخی از گسل ها در شهر کرمان نیازمند مطالعات تکمیلی با روش های مورفوتکتونیک و ژئوفیزیک و … است.
محمد حسنی گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی واحد جنوب شرق کمیته فنی را از بخش های سازه، ژئوتکنیک و زمین شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد های کرمان و زرند و جهاد دانشگاهی و همچنین ارگان های اجرایی نظیر معاونت عمرانی استانداری ،اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی تشکیل داده است تا این پروسه با دقت بهتر و تفاهم علمی ادامه یابد.
وی افزود: در نخستین فاز این پروسه، نتیجه مطالعاتی در قالب تعیین حریم یکی از گسل های شهر کرمان آماده شده است و پس از طرح و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ می شود و در مورد مابقی گسل ها، مطالعات کارگروه ها  و مطالعات تکمیلی تا تدقیق و تعیین حریم همه گسل ها ادامه خواهد داشت.
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور با اشاره به اینکه بنا به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران جهت تدقیق و تعیین حریم گسل ها در پنج کلانشهر تهران، تبریز، کرج، کرمان و مشهد، در دستور کار کارگروه های تخصصی مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهر سازی  شهر مربوطه قرار گرفته است که این روند در شهر کرمان با سرعت در حال انجام است و در گام بعدی اولویت بندی لرزه خیزی شهرهای استان مد نظر خواهد بود،اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مسئول روند اجرایی مفاد این مصوبه و پایش آن است.
وی گفت :استان کرمان از مناطق زلزله خیز کشور است و تجربه زمین لرزه های متعدد در این استان نشان از گسل های فعال و زلزله خیز بودن استان دارد و در سایر بحران ها نظیر فرونشست زمین، حرکت شن های روان، کم آبی و … نیز لازم است با استفاده از راهکارهای علمی تاثیر این مخاطرات را بررسی نمود.
محمدحسنی با بیان اینکه در تاریخ لرزه خیزی استان کرمان  زمین لرزه های مخربی نظیر زلزله بم، زرند،  گلباف و … مشاهده می شود که زمین لرزه بم در سال ۱۳۸۲ مسبب  ۲۶ هزار و ۲۷۱ قربانی، ۳۰ هزار مجروح و بیش از یکصدهزار نفر بی‌خانمان گردید و زمین ‌لرزه زرند نیز در تاریخ چهارم اسفندماه سال ۸۳، در شهرستان زرند  با شمار کشته های حدود ۹۱۲ نفر و تعداد زخمی ها یکهزار و ۴۱۱ نفر برآورده شده است که خسات مالی بسیاری به این شهرستان وارد کرد .لذا با این روند توجه بیش از بیش مراکز تحقیقاتی به سمت این بحران در استان کرمان جلب شده است .
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دفتر منطقه ای جنوب شرق کشور خاطر نشان کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در استان کرمان حدود ۶۷ دستگاه شتابنگاری مستقر نموده است تا بتواند اطلاعات مربوط به زلزله ها را در اختیار کارشناسان تحقیقاتی قرار دهد ضمن اینکه بنا دارد سامانه های هشدار سریع زمین لرزه را در شهرهای مهم و لرزه خیز استان  راه اندازی نماید./ایسنا

 

لینک کوتاه : https://toluearg.ir/?p=1197

برچسب ها

ثبت دیدگاه

انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.