افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 24 June , 2024
نگاهي به فعاليتهاي نوروزي انجام شده در بم در گفتگوهايي با فرماندار، شهردار و مدير پايگاه جهاني ارگ بم

نوروزگاه بم

  • کد خبر : 10280
  • 25 فروردین 1401 - 17:57
نوروزگاه بم

بعد از دو سال تاخت و تاز کرونا، حضور کم‌نظیر گردشگران در تعطیلات نوروز امسال مسئولین و مردم شهرستان بم را غافلگیر کرد و در سومین نوروز کرونایی با فروکش کردن موج امیکرون اکثر هموطنان بار سفر بستند.

طلوع بم – سعید افروغ:  بعد از دو سال تاخت و تاز کرونا، حضور کمنظیر گردشگران در تعطیلات نوروز امسال مسئولین و مردم شهرستان بم را غافلگیر کرد و در سومین نوروز کرونایی با فروکش کردن موج امیکرون اکثر هموطنان بار سفر بستند.

هادی شهسوار پور فرماندار شهرستان بم با اشاره به نوروز و کم شدن محدودیت‌های کرونایی در سطح کشور در این ایام  گفت:  شهرستان بم با وجود ارگ تاریخی همیشه یکی از مقاصدِ گردشگری بوده‌است و از آنجا که ۴ اثر ثبت جهانی در بم داشتیم برآن شدیم تا برای میهمانان نوروزی میزبان خوبی باشیم. بنابراین قبل از سال جلسات ستاد تسهیلات نوروزی در سطح شهرستان بم تشکیل و تصمیماتی که مرتبط با این حوزه بود گرفته شد.

وی افزود: از جمله اقداماتی که یک ماه قبل برای ایام نوروز برنامه ریزی کردیم راه اندازی ستاد استقبال در ورودی شهر، برگزاری مراسم در مکانهای تاریخی بم از جمله ارگ بم و قنوات بروات بود. یکی از اتفاقات خوبی که امسال رقم خورد این بود که شهر بم و ارگ تاریخی بم در لیستِ ۵ کلان شهری بود که به عنوان نوروزگاه انتخاب شدند. برنامه های خوبی تدارک دیده شد که میتواند منجر به اقدامات و برنامه‌ریزی هایِ بهتری برای سالهای آینده باشد. امسال هم با وجود محدودیت‌های کرونایی تا یک ماه قبل از سال نمی‌دانستیم که این محدودیت‌ها ادامه دارد یا نه. بعد از اعلام اتمام محدودیت‌ها برنامه‌های لازم را انجام دادیم. اما برای  اینکه بتوانیم همه ظرفیتهای گردشگری را فعال کنیم نیاز به برنامه ریزی دراز مدت بود.


*کمبودِ خانههای بوم گردی احساس شد

شهسوار پور ادامه داد: امسال بم نوروزگاه بود و مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور داشتیم و با وجود داشتن باغهای زیاد در اطراف ارگ، باغ های بروات و روستاها می‌توانستیم خانه‌های بوم گردی را با مصالح بومی و محلی در برنامه داشته باشیم تا ایجاد جاذبه بتوانیم همسافران را نگه داریم.

وی عنوان کرد: ما طرح جامع گردشگری را در شهرستان بم در دستور کار قرار دادیم و مشاور آن مشخص و قرارداد آن با شرکت کرمان موتور منعقد شده است و قرار است طرح جامع گردشگری بم با توجه به ظرفیت های گردشگری اجرا شود. همچنین استفاده از حضور گردشگران خارجی برای ایام سال پیش بینی و در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم که هرچه زودتر آماده شود.

شهسوار پور تأکید کرد: ضمن اینکه هتل ها و مهمانسراهای ما باید همیشه فعال باشند باید روی ظرفیت‌های بوم‌گردی زیاد کار شود و برنامه ریزی بلند مدت داشته باشیم تا بتوانیم در آینده برای گردشگری حرف برای گفتن داشته باشیم.

وی اظهار کرد: با توجه به زلزله‌ای که در بم اتفاق افتاد از این حیث ضررهای بسیاری کردیم چون گردشگران مسیرشان را تغییر دادند و مشکلاتی برای ما به وجود آوردند اما تلاش می‌کنیم تا جایگاه خودمان را بدست آوریم و این امر تنها با همدلی و همکاری بین مردم و مسئولین میسر خواهد شد‌. امیدواریم در سالهای آینده تداوم حضور گردشگران را در سطح شهرستان بم داشته باشیم‌ و یکی از ظرفیت‌های اشتغال‌زایی و درآمدزایی ما بحث گردشگری باشد.

* از بیستم اسفند به پیشواز نوروز رفتیم

دکتر محسن قاسمی مدیر پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن گفت: امسال وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی تصمیم گرفت که بحث نوروزگاه را به پایگاههای ملی و جهانی در استانها و شهرستان های مختلف در کشور واگذار کند. پایگاه میراث جهانی بم با منظر فرهنگی طبق این دستور از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به آماده سازی فضای داخل ارگ تاریخی بم، فضای پیرامون ارگ و سایر جاهایی که در منظر فرهنگی بم وجود دارند و می‌توانستند مقصد گردشگری گردشگران قرار بگیرند اقداماتی انجام داد.

وی افزود: ما از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشواز نوروز رفتیم و در طول این مدت برنامه‌های مختلفی را برگزار کردیم. برنامه های آماده‌سازی ارگ تاریخی بم و منظرِ فرهنگی شامل رسیدگی به تاسیسات گردشگری، بهسازی و سازماندهی نور و نورپردازی ارگ تاریخی بم و حصار پیرامون آن، نظافت و آیین خانه تکانی و چیدمان سفره هفت‌سین و ساماندهی سرویس‌های بهداشتی که برای گردشگر اهمیت دارد مورد توجه قرار گرفت.

همچنین پاسداری آیین میراث ناملموس قبل از سال تحویل بود که مورد نظر قرارگرفت و به پاسداشت این اتفاق روز درختکاری را در برنامه داشتیم‌. همچنین آیین خانه تکانی و غبار روبی را در ارگ تاریخیِ بم و شاهنامه خوانی را نیز قبل از سال در برنامه داشتیم.

ارگ تاریخی بم  به دلیل کرونا به مدت دو سال تعطیل بود و در این مدت ساختارهای اصلی و کالبدی آن سر و سامان گرفت و شاکله ی اصلی خودش را پیدا کرده بود و ایام نوروز ۱۴۰۱ با همت شهرداری بم فرصت خوبی بود برای نمایش هرآنچه که در این دو سال در ارگ تاریخی بم رقم خورده بود.

با برنامه‌ای که با همکاری شهرداری و پایگاه میراث جهانی بم و فرمانداری انجام شد، لحظه سال تحویل بصورت پخش زنده روی آنتن رفت بسیاری از اقدامات خوب و موفق دیده شد

وی ادامه داد: مهمترین کاری که ما امسال انجام دادیم این بود که ارگ بم را به ایران و تمام مردم با برنامه زنده ای که از صدا و سیمای مرکز استان پخش شد نشان دهیم. برنامه‌های بعدی جشنواره‌هایی بود که بعد از سال تحویل در ارگ بم رقم خورد.امسال ما برنامه های مختلفی از جمله جشنواره های عشایری، آموزش خشتِ گِل به کودکان،راه اندازی رادیو ارگ که بصورت دائم در طول ساعات بازدید گردشگران به ارگ تاریخی بم در ارگ فعالیت خودش را به خوبی انجام داد.

همچنین جشنواره موسیقی نواحی و محلی را در گوشه گوشه  داخل ارگ و بیرون ارگ داشتیم که از صبح تا بعدازظهر برنامه های مختلفی را ارایه میدادند. در ادامه برنامه شاهنامه خوانی و شب شعر را در ارگ تاریخی بم بعد از سال تحویل برگزار کردیم. برگزاری جشنواره صنایع دستی و راه اندازی بازارچه صنایع دستی در خارج ارگ بم با همکاری اداره میراث‌فرهنگی شهرستان بم و اداره کل میراث‌فرهنگی یکی از کارهای خوب بود. راه اندازی غرفه های  جدید صنایع دستی که در داخل ارگ داشتیم از دیگر برنامه‌های بعد از تحویل سال بود که بصورت دائم در طول ساعات بازدید به بازدیدکنندگان خدمت رسانی کرده است.

*شبی بیاد ماندنی در جوارِ ارگ تاریخیِ بم

قاسمی یادآور شد: از آنجا که پایگاه میراث جهانی بم هم به عنوان یکی از پایگاه‌هایی  که در مقیاس ملی می‌بایست در طول نوروز یک جشنواره ی موسیقی را راه‌اندازی کند اقدام به دعوت از آقای سالار عقیلی و گروهشون کردیم تا یک شب بیاد ماندنی را در جوار ارگ تاریخی بم  برنامه اجرا کنند. برنامه ی سنگینی بود اما یک شب بیاد ماندنی در تاریخ بم رقم خورد. باتوجه به آماری که میراث‌فرهنگی اعلام کرد ۲۵ هزارنفر از کنسرت استقبال کردند و بعد از زلزله بم این مهمترین اتفاق و بزرگترین دورهمی مردم در کنار بزرگترین بنای تاریخی خشت و گلیِ دنیابود که نشان داد مردم شهر بم همچنان عاشق هنر،موسیقی و کارهای فرهنگی هستند و این اتفاق خوب می‌تواند امید ما را به آینده صد چندان کند و بم میتواند ظرفیت خیلی خوبی برای برگزاری فستیوال‌های موسیقی در مقیاس بزرگتر باشد.

وی بیان کرد: مردم بعد از دو سال به دلیل شیوع بیماری کرونا نتوانستند به سفر و گردش بروندهمانطور که پیش بینی میشد ما سونامی گردشگری را داشتیم یعنی در اکثر محوطه‌های تاریخی و سایتهای گردشگری کشور آمار گردشگری نسبت به قبل از کرونا حالت صعودی فوق‌العاده ای داشت. ما از ۲۵ اسفند خیل عظیم جمعیت و گردشگران به ارگ تاریخی بم را داشتیم و روزانه بالغ بر ۳تا۴ هزار و حتی ۵ هزار گردشگر را در ارگ تاریخی بم داشتیم که این اتفاقِ ویژه و منحصربفردی بود که بزودی آمار دقیق آن از طریق وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور اعلام خواهد شد.

ادر پایان از مهندس شهسوار پور و همکاری فوق‌العاده ایشان و معاون ایشان قدردانی میکنم. چون فرمانداری بم باعث شد که ما اتفاقات خوبی را در ایام نوروز در ارگ تاریخی بم شاهد باشیم.همچنین از شهرداری و شورای شهر که در طول برگزاری این مراسم کنار ما بودند تشکر میکنیم. آماده‌سازی محوطه پیرامون ارگ تاریخی بم با کمک شهرداری بم صورت‌گرفت.همچنین از همکاری اتاق اصناف، نیرو‌های انتظامی، امنیتی و بسیج، اداره میراث‌فرهنگی، اداره برق، هلال احمر، علوم پزشکی و سایر ارگانها تشکر میکنیم.از مهندس فعالی مدیر کل میراث‌فرهنگی استان کرمان و دکتر عزیزی مدیرکل امور پایگاه‌های میراث‌ ملی و جهانی کشور و همچنین وزیر محترم میراث‌فرهنگی که در رأس همه مجموعه‌ها با نهایت تلاش خودشان باعث شدند که اتفاقات ویژه‌ای در سایت موزه‌های تاریخی کشور ما در سال۱۴۰۱ رقم بخورد و فستیوال بزرگی از جشن باستانی نوروز در سراسر سرزمین ایران اتفاق بیفتد تشکر ویژه دارم.

خانم جعفری مدیر اداره میراث‌فرهنگی شهرستان بم هم با اشاره به استقبال گردشگران قبل از سال نو گفت: برنامه ریزی و تبلیغات برای جذب گردشگر بسیار اهمیت دارد و مهمترین اصل همدلی و همفکری اعضاء ستاد می‌باشد.

وی به برخی از برنامه های نوروزی از جمله راه اندازی ایستگاه استقبال نوروزی در ورودی شهر بم از سمت کرمان و زاهدان همراه با رادیوی استقبال،پذیرایی با چای و خرما، موسیقی و رقص سنتی، شتر سواری، برپایی سیاه چادر، برپایی سفره هفت سین، راه اندازی ایستگاه نوروزی در مجاورت قنات‌های جهانی اکبر آباد و قاسم آباد همراه با رادیوی قنات،راه اندازی ۳۵ غرفه نمایشگاه صنایع دستی و سوغات و… اشاره کرد.

آنچه که برای آمادگی شهر در نوروز نیاز بود انجام دادیم

علیرضا ریاضی شهردار بم درباره رویکرد و فعالیت های شهرداری و اقداماتی که شهرداری در ایام نوروز انجام داده است گفت: باتوجه به شرح وظیفه های ذاتیِ شهرداری ها  در خصوص آماده‌سازی محیط‌های شهری برای استقبال از سال جدید که هر ساله در همه جای ایران در دو ماه پایانی سال انجام میگیرد و شهرداری ها برای امادگی در ایام نوروز بیشتر تمرکز میکنند تا اقدامات و برنامه‌های مربوط به شب عید انجام گیرد‌‌. در همین راستا چند جلسه ی میدانی و ستادی با شورای شهر و همکاران برگزار شد.کارها را گروه بندی کردیم و مسئولیت ها تعریف شد و ما هم بصورت  میدانی و پابه‌پای همکاران مدیریت کلان انجام دادیم. قبل از سال اقداماتی چون لکه گیری و آسفالت کوچه های اصلی شهر، خط کشیِ معابرِ اصلی سطح شهر، رنگ آمیزی جداول، روشنایی میادین،پارکها و بلوارهای سطح شهر، خرید و نصب چراغهای «ال ای دی» جدید و کم مصرف با رنگ سفید و سرویس دهی اتوبوس‌هایِ بم گردی مد نظر قرار گرفت و  آنچه که برای آمادگی شهر نیاز بود انجام دادیم. بروشورهای  راهنمایِ گردشگریِ شرق استان را هم برای استفاده مسافرین تهیه کردیم تا به سهولت به مکان‌های تاریخی و گردشگری  دسترسی پیداکنند. برای نظافت شهر در مسیرهای اصلی اقدامات خوبی انجام شد تا اگر زباله ای باشد سریع از محیط جمع آوری شود. در زمینه خرید و کاشت گل و گیاه و درختچه اقدامات خوبی صورت گرفت به گونه‌ای که هنوز هم گل‌های فصلیِ اطلسی باعث زیبایی سطح شهر هستند. بازسازی ساماندهی و مدیریت اجرایی سرویس‌های بهداشتی از دیگر اقداماتی بود که در دستورکار قرار داشت و برای پارک ارگ، پارک۲۲بهمن و ایستگاه استقبال سرویس بهداشتی ایجاد و تانکر آب و پمپ برق  مهیا و ایستگاه استقبال را تکمیل کردیم و در ادامه ایستگاه استقبال،پارک ارگ و ۲۲بهمن بصورت شاخص از لحاظ روشنایی، سرویس بهداشتی، رنگ آمیزی جداول، لکه گیری اسفالت،نظافت محیط و نمازخانه ساماندهی شد. بصورت ویژه برنامه‌هایی از طریق واحد روابط عمومی و تشریفات برنامه ریزی کردیم تا مسافران استفاده کنند. از مسافران با چای(بهارنارنج) و خرما پذیرایی کردیم.

وی افزود: با همکاری صدا و سیمای مرکز استان لحظه تحویل سال روبروی ارگ برنامه زنده اجرا شد. همچنین اجرای کنسرت با حضور سالار عقیلی و تیم ایشان را در برنامه داشتیم که قسمتی از بخش اجرایی آن را شهرداری انجام داد. این کنسرت با استقبال گسترده ای روبرو شد. جا دارد که از کسانی که بم را برای سفر انتخاب کردند و همچنین شهروندان عزیز تشکر کنم.

وی در خصوص بهره‌برداری از پارک شهید سلیمانی گفت: بهره برداری از پارک شهید سلیمانی در مسیر بزرگراه خلیج فارس جنب دانشگاه علوم پزشکی در هفته منابع طبیعی انجام شد. با توجه به اینکه مالک این پارک اداره کل و اداره منابع طبیعی شهرستان هست یک مقوله چندساله ای را شهرداری براساس قوانین و مقررات هوایی که منابع طبیعی دارد. چون در محدوده شهری هستند می‌توانست به شهرداری واگذار کند ما هم به عنوان بهره بردار متقاضی بودیم. این پارک شامل ۴۳ هکتار پارک است و به  نام سردار دلها شهید سلیمانی عزیز نامگذاری شده و شروع بهره‌برداری این پارک در ۲۲ اسفند با حضور مسئولین برگزار شد.

منتشر شده در شماره ۲۷۸ هفته نامه طلوع بم

لینک کوتاه : https://toluearg.ir/?p=10280

ثبت دیدگاه

انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.