افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 19 July , 2024
طلوع ارگ بررسی می‌کند:

نام خیابان هادی ساعی بم تغییر می‌کند؟ / آیا ساعی مدالهای اهدایی خود به بم را پس گرفته؟

  • کد خبر : 3099
  • 09 آبان 1397 - 17:22
نام خیابان هادی ساعی بم تغییر می‌کند؟ / آیا ساعی مدالهای اهدایی خود به بم را پس گرفته؟

اوایل آبان‌ماه خبری در فضای مجازی و گروههای محلی بم مبنی بر تصویب طرح تغییر نام خیابان “هادی ساعی” به خیابان “سردارشهید رییس‌آبادی” توسط شورای شهر بم منتشر شد. شواهد حاکی از آن بود که شهرداری نیز تابلوهای نامگذاری این خیابان را جهت تعویض از جای خود درآورده است.

طلوع ارگ – محمد جواد رحیم نژاد: اوایل آبان‌ماه خبری در فضای مجازی و گروههای محلی بم مبنی بر تصویب طرح تغییر نام خیابان “هادی ساعی” به خیابان “سردارشهید رییس‌آبادی” توسط شورای شهر بم منتشر شد. شواهد حاکی از آن بود که شهرداری نیز تابلوهای نامگذاری این خیابان را جهت تعویض از جای خود درآورده است.

تغییر نام خیابان، مصوبه شورای چهارم بوده است

بعد از انتشار این خبر، منصور عزیزآبادی رییس شورای اسلامی شهر بم با انتشار توضیحاتی گفت: «با سلام، مصوبه از شورای دوره چهارم بوده است و شورای پنجم نیز بر آن پافشاری دارد و قرار است خیابان از نام هادی ساعی بنام شهید رییس‌آبادی تغییر یابد. آن زمان آقای ساعی مدالهای خود را بصورت نمادین به بم اهدا نمود و دوباره آنها را پس گرفت. درآن برهه از زمان می‌طلبید که برای تشویق سایر مردم و ورزشکاران برای کمک به بم چنین حرکتی انجام شود و چون نام هادی ساعی که آن موقع بسیار سر زبانها بود خیابانی بنام وی نامگذاری شد. در واقع این تصمیم باتوجه به شرایط زمانی انجام گرفته بود و مدالی به بم تحویل داده نشده بود.»

ادامه واکنشهای مردمی

پس انتشار سخنان رییس شورای شهر بم در گروههای محلی و شبکه‌های اجتماعی، موجی از واکنشها در این خصوص را شاهد بودیم. عده‌ای از شهروندان این تصمیم شورا را غیرمنطقی و بدون نظرسنجی از مردم می‌دانستند و خاطرنشان می‌کردند که شورا با این تصمیم نه تنها خدمتی به یاد و نام شهدای گرانقدر شهر نکرده بلکه اقدام یک قهرمان ملی در جمع آوری کمکهای مردمی برای زلزله‌زدگان بم را نیز زیر سوال برده و به نوعی درصدد تلافی است. در این خصوص یکی از کاربران گفته: «بحث تصمیمات عجیب اعضای محترم شورای شهر است. این همه خیابان که حتی خیابانهای مهمتری هم هستند که می‌توانند بنام شهید والامقام نامگذاری کنند اما، دست روی پربحث‌ترین خیابان گذاشته‌اند و مثلا درصدد تنبیه هادی ساعی هستند. البته چیزی که از متن صحبتهای شورا پیداست. بالاخره ما بمی‌ها به یکسری اخلاقیات خوب، معروف هستیم که چنین تصمیماتی می‌تواند نگرش جامعه را نسبت به ما عوض کند.»

محسن عزیزیان پیشکسوت تکواندو و رییس هیات تکواندو شهرستان بم نیز در گفت‌وگو با طلوع بم گفت: در زمان زلزله قهرمانان ملی تکواندو بیشترین حضور و کمک را در بین ورزشکاران به بم داشتند. یادم هست حتی رییس فدراسیون و سرمربی تیم ملی به همراه قهرمان ملی کشورمان آقای ساعی؛ بیش از یک هفته در بم ماندند و با ورزشکاران بمی تمرین و تشک و لوازم ورزشی زیادی به تکواندوکاران بمی اهدا کردند. عزیزیان افزود: آقای ساعی نیز علاوه بر اهدای مدالهای خود، در چندین مورد کمکهای مالی و غیرمالی زیادی به ورزشکاران بمی اهدا کرد. به نظر بنده بنده باید شان مردم بم و شان ورزشکاران ملی و سرمایه‌های اجتماعی را حفظ کنیم.

هادی ساعی: خیّرین مدالهای من را خریدند/ این کار را برای دل خودم انجام دادم

یک سال پس از زلزله بم و در آستانه مسابقات جهانی ۲۰۰۵ اسپانیا بی‌بی‌سی در گفت‌وگو با هادی ساعی موضوع مدالهای اهدایی وی به مردم بم را جویا شده است. در ادامه بخوانید:

«هادی تو در زمان زلزله بم مدالاتو فروختی و به مردم زلزله زده کمک کردی؟
بله من در زلزله بم ، به عنوان یه قهرمان ملی می خواستم یه کمکی انجام بدم ، به همین دلیل تنها کاری که تونستم بکنم تصمیم گرفتم که چند تا از مدال هام رو بفروشم و پولشو به مردم زلزله زده کمک کنم و این کار رو هم کردم که با استقبال خوب مردم هم مواجه شد

مدال هاتو چه کسانی خریدن؟
مردم خوبی که همیشه در کارهای خیر پیش قدم هستن مدالهای منو خریدن که خوشبختانه تونستیم پول خوبی هم برای کمک به زلزله زده ها جمع کنیم

با توجه به اینکه مدال های هر ورزشکار بهترین سرمایشه، چطور تونستی این کار رو بکنی، برات سخت نبود ؟
بله واقعا همینطوره اما برای من اصلا سخت نبود چون من دلبستگی به مدال هام ندارم و هیچ وقت با مدالهام زندگی نکردم چون بر این عقیدم که قهرمانی همان ۵ دقیقه ایه که رو سکو قهرمانی هستی و وقتی پاتو پایین گذاشتی کس دیگه ای می ره روی اون سکو ، پس این مدال ها ارزش اینو نداره که آدم باهشون زندگی کنه ، این مدالها برای من موقعی بیشتر ارزش پیدا کردن که تونستم با اونها به مردم کمک کنم. این مدال ها مال خود مردم بودن و در راه کمک به همین مردم هم خرج شدن . به نظر من یه قهرمان ملی فقط این نیست که پیراهن تیم ملی رو بپوشه بلکه یه قهرمان ملی باید زندگیش ، راهش و فکرش هم ملی باشه و تلاش کنه یه پهلوان ملی هم باشه.»

آخرین اظهارنظر رییس شورای شهر بم:

مصوبات شورا وحی منزل نیست/شهروندان پیشنهادات خود را کتبا به شورا ارائه دهند

شامگاه سه‌شنبه هشتم آبان منصور عزیزآّبادی با انتشار مجدد توضیحاتی در شبکه‌های اجتماعی که یک نسخه از آن را به طلوع بم ارسال کرده است یادآور شده که این تصمیم در شورای دوره قبل تصویب شده است. وی که خود از اعضای دوره قبل شورا هست در توضیحات خود تاکید کرده که: «شورای شهر همیشه آماده پاسخگویی به مردم صبور و نجیب شهر عزیزمان بم بوده است و از طرفی مصوبات مجلس و شورا وحی منزل نمی‌باشند و چنانچه شهروندان عزیزمان هرگونه خواسته‌ای از خادمین خود در شورای شهر دارند، بصورت مکتوب ارائه نمایند تا مورد بحث و بررسی قرارگیرد. یادمان نرود اگر آزادانه انتقاد می‌کنیم و راحت نفس می‌کشیم از برکت خون پاک شهیدانمان است. رهبرمعظم انقلاب فرموده‌اند، زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.»

آقای عزیزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار طلوع ارگ نیز در خصوص موضوع تغییر نام خیابان “هادی ساعی” به “شهید رئیس‌آبادی” ضمن تایید این موضوع گفت: از آنجا که یکی از وظایف شوراها نامگذاری پارک‌ها، میادین، خیابانها و کوچه‌های شهر است؛ به فرمایش مقام معظم رهبری و جهت زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا نامگذاری خیابانها به نام شهدا در دستور کار قرار می‌گیرد ولی چنانچه مردم تمایل به عدم تغییر نام خیابان هادی ساعی باشند، این مسئله قابل حل می‌باشد و معتمدین محل می‌توانند درخواست مکتوبی در همین زمینه با امضاء مردم به شورای شهر ارائه دهند.

عزیزآبادی ضمن تشکر از شهروندان بمی به دلیل اظهارنظر در این خصوص در گروههای مردمی خطاب به آنها گفت: از مردم نجیب و صبور بم که همگام با شورا، فعالیتهای ما را رصد می‌کنند و نظرات و پیشنهادات بجا و شایسته‌ای ارائه می‌دهند تشکر می‌کنم. ما نمایندگان مردم در شورا هستیم و برآنیم تا صدای مردم را به خوبی بشنویم و ما منتظر اظهارنظر همه مردم در موضوعات مختلف هستیم. شهروندان می‌توانند نظرات سازنده خود را به شورا ارائه دهند شورا هم استقبال می‌کند.

عزیزآبادی در خصوص ملاکهایی که شورای پنجم برای نامگذاری معابر شهر بم در نظر گرفته است گفت: یکی از دستورالعملهای ما نامگذاری پارکها و میادین و خیابانهای بم به نام مشاهیر بمی است. مشاهیر بمی از جمله طیان بمی شاعر قرن چهارم، بی‌بی حیاتی‌بمی، پهلوان علیشاه بمی که مردم اصلاً آنها را نمی شناسند و اگر مردم داستانهای مشاهیر بم را بدانند به آنان افتخار می‌کنند. می‌خواهیم خیلی از پارک ها و میادین را با انتخاب مردم از اسامی انتخاب کنیم که انرژی مثبت داشته باشد مثل نام گلها. مردم هر نظری بدهند ما در چارچوب خواسته‌هایشان هستیم.

لینک کوتاه : https://toluearg.ir/?p=3099

برچسب ها

ثبت دیدگاه

انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.