افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 16 July , 2024
درخواست کمیته علمی کرونا:

قرنطینه و محدودیت‌ها را بازگردانید/واکسیناسیون ۷ تا ۱۱ ساله‌ها در دستور کار قرار گیرد | حداقل ۴ هفتۀ آینده مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی نشوند

  • کد خبر : 9729
  • 28 آذر 1400 - 13:14
قرنطینه و محدودیت‌ها را بازگردانید/واکسیناسیون ۷ تا ۱۱ ساله‌ها در دستور کار قرار گیرد | حداقل ۴ هفتۀ آینده مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی نشوند

ساعاتی پیش در جلسه‌ی اضطراری ستاد مقابله با کرونای وزارت بهداشت، ورود سویه‌ی اومیکرون کرونا به ایران تایید شد، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در همین رابطه با هشدار نسبت به شیوع تند سویه‌ی اومیکرون، خواستار بازگشت محدودیت‌های کرونایی شد و گفت: «بحث جدی است و اگر این اقدامات را انجام ندهیم، احتمالا طی سه تا چهار […]

ساعاتی پیش در جلسه‌ی اضطراری ستاد مقابله با کرونای وزارت بهداشت، ورود سویه‌ی اومیکرون کرونا به ایران تایید شد، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در همین رابطه با هشدار نسبت به شیوع تند سویه‌ی اومیکرون، خواستار بازگشت محدودیت‌های کرونایی شد و گفت: «بحث جدی است و اگر این اقدامات را انجام ندهیم، احتمالا طی سه تا چهار هفته‌ی آینده شاهد پیک اومیکرون در کشور خواهیم بود».

حمیدرضا جماعتی تاکید کرد: «توصیه‌مان این است که قرنطینه‌ها درباره‌ی مدارس، دانشگاه‌ها، کنسرت‌ها، ورزشگاه‌ها، رستوران‌ها و مجامعی که بیش از ۱۰ نفر در آن‌جا هستند، حتما انجام و این محدودیت‌ها اعمال شود».

به گزارش طلوع ارگ به نقل از ایسنا سراسری، جماعتی، یکشنبه ۲۸ آذرماه در کمیته‌ی علمی کشوری کرونا، بیان کرد: «با توجه به اینکه بیش از ۸۹ کشور دنیا اعلام اومیکرون را داشتند و سازمان جهانی بهداشت هم این موضوع را اعلام کرد، ما هم باید نکاتی را مدنظر قرار دهیم».

وی افزود: «نکاتی که روی آن تاکید داریم یکی رعایت پروتکل‌های بهداشتی با همان جدیت قبل است و همان اقداماتی که در پیک‌ها داشتیم، باید با همان جدیت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم. دوم اینکه محدودیت‌ها و قرنطینه‌هایی که وجود داشت را مجددا انجام دهیم».

جماعتی تاکید کرد: «توصیه‌ی ما این است که قرنطینه‌ها را دوباره و حداقل برای چهار هفته بازگردانیم و اجرا کنیم. زیرا اگر قرار باشد پیکی با اومیکرون در کشور ایجاد شود، با توجه زمان شیوع تندی که ویروس دارد، احتمال دارد که طی چند هفته‌ی آینده ما نیز شاهد این پیک باشیم».

وی ادامه داد: «نکته مهم دیگر بحث واکسیناسیون است. باتوجه به اینکه هیچ سلاح دیگری در برابر ویروس نداریم، کسانی‌ که دوز اول واکسن را تزریق کردند، حتما برای تزریق دوز دوم مراجعه کنند، کسانی‌که دو دوز را تزریق کردند، بر اساس ابلاغی که معاونت بهداشت وزارت بهداشت داده است، دوز بوستر را حتما تزریق کنند و همچنین تاکید می‌کنیم که نوجوانان و افراد ۱۲ تا ۱۸ سال هم واکسیناسیون‌شان را انجام دهند».

جماعتی گفت: «در عین حال کمیته علمی حتما این را در نظر می‌گیرد که با توجه به اینکه در کشورهای دیگر هم این تاکید شده و واکسیناسیون ۷ تا ۱۱ سال یا ۵ سال به بالا را در اکثر کشورها از جمله آمریکا تایید کردند و آغاز کردند، ما هم واکسیناسیون ۷ تا ۱۱ سال را آغاز کنیم. پروتکل واکسیناسیون ۱۲ سال به بالا را هم که از قبل داشتیم. بنابراین کمیته‌ی علمی اعتقاد دارد که واکسیناسیون سنین ۷ تا ۱۱ سال را هم با واکسن‌هایی که در دسترس است، انجام دهیم».

وی تاکید کرد: «نکته‌ی مهم دیگری که مدنظر است، این است که حتما واکسن آنفلوآنزا را افراد پرخطر تزریق کنند. زیرا بسیاری از موارد بیماری‌های تنفسی شدید را در بیمارستان داریم که به وسیله‌ی آنفلوآنزا در افراد پرخطر ایجاد شدند؛ بنابراین از سوی کمیته‌ی علمی کرونا تاکید می‌کنیم که حتما افراد پرخطر واکسن آنفلوآنزا را هم تزریق کنند».

وی ادامه داد: «میزانی که طول می‌کشد تا اومیکرون سرایت یابد، تقریبا ۲.۵ برابر نسبت به دلتا است و ما یک فرصت حداقل چند هفته را داریم. بنابراین اگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، طی چند هفته‌ی آینده با پیک اومیکرون در کشور مواجه می‌شویم. به همین دلیل در بحثی که در کمیته‌ی علمی داشتیم، حداقل یک فرصت چهار هفته را توصیه کردیم که محدودیت در تمامی مجامع، کنسرت‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها، رستوران‌ها به خصوص در چند روز آینده که بحث دورهمی‌های مربوط به شب یلدا را داریم و مهمانی‌ها انجام می‌شود، توصیه می‌کنیم این محدودیت‌ها به شدت و حداقل تا چهار هفته‌ی آینده انجام شود تا بتوانیم یک زمانی را داشته باشیم که با پیک اومیکرون در کشورمان مواجه نباشیم، حتما واکسیناسیون را کامل کنیم، افراد بالای ۶۰ سال هم دوز اضافه را تزریق کنند، دوز بوستر هم برای کسانی‌که دو دوز واکسن زدند تزریق شود».

جماعتی افزود: «افراد زیر ۱۸ سال واکسیناسیون‌شان را انجام دهند. زیرا اومیکرون در افراد جوان و نوجوان شاید بیشتر دیده شود و به همین دلیل توصیه ما این است که گرچه هنوز اطلاعات کافی در دسترس نیست، اما واکسیناسیون زیر ۱۸ سال حتما انجام شود و واکسیناسیون ۷ تا ۱۱ سال هم در دستور کار ستاد کرونا قرار گیرد».

وی گفت: «یکی از موارد شیوع اومیکرون می‌تواند مدارس و در سنین پایین باشد، بنابراین باید با این پیشگیری که انجام می‌دهیم، بتوانیم جلوی پیک بعدی را بگیریم».

جماعتی گفت: «تاکید می‌کنم که توصیه‌ی کمیته‌ی علمی این است که حداقل ۴ هفته‌ی آینده مدارس، دانشگاه‌ها و سایر مجامع و جاهای شلوغ که افراد بیش از ۱۰ نفر هستند، قرنطینه باشند، محدودیت شدید داشته و بازگشایی نشوند».

وی گفت: «انتظار می‌رود اگر ویروس اومیکرون وجود داشته باشد و ما پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و محدودیت‌ها را ایجاد نکنیم، حداقل در چند هفته‌ی آینده با پیک اومیکرون در کشور مواجه خواهیم بود. این بهترین زمان است که می‌توانیم پیشگیری کنیم». /پ

لینک کوتاه : https://toluearg.ir/?p=9729

ثبت دیدگاه

انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.