افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 19 July , 2024

خداحافظ بم

  • کد خبر : 6004
  • 03 خرداد 1399 - 19:45
خداحافظ بم

گزارش کاملی از آخرین نشست خبری حبیب اله نیکزادی پناه نماینده مردم شرق کرمان در مجلس دهم و پاسخ وی به این سوال طلوع بم که فکر می کنید چرا در انتخابات اخیر دوباره رای نیاوردید؟

محمدحسین خراسانی- طلوع بم: نماینده مردم بم، ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس دهم، شنبه و یکشنبه ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت با حضور در نشست خبری و همچنین شورای اداری این شهرستانها آخرین سخنان خود را با مردم و مسئولین در میان گذاشت و ضمن دفاع از عملکرد چهارساله خود، به نوعی با موکلین خود خداحافظی کرد تا حجت‌الاسلام‌موسی غضنفرآبادی سکان نمایندگی مردم را تا چند روز آینده به دست بگیرد.
ضمن تقدیر از تلاشهای آقای نیکزادی‌پناه در این مدت، به ایشان خسته نباشید می‌گوییم و برایشان آرزوی توفیق بیشتر در خدمتگزاری برای مردم داریم. وی از انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۸۴ وارد کارزار انتخابات مجلس شورای اسلامی شد. در آن سال وی و اصغر مکارم و موسی غضنفرآبادی رقبای یکدیگر بودند که پس از ابطال انتخابات بم در آن سال که دکتر مکارم نفر اول و مهندس نیکزادی نفر دوم آن انتخابات شده بودند (پیش از ابطال) دیگر نتوانستند در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۸۵ شرکت کنند و حجت‌الاسلام غضنفرآبادی به مجلس هفتم راه یافت. نیکزادی در انتخابات مجلس هشتم شرکت نکرد و در رقابت موسی غضنفرآبادی و اصغر مکارم باز هم شیخ اصولگرا به مجلس هشتم در سال ۱۳۸۶ راه یافت. در انتخابات مجلس نهم در سال ۹۰ مکارم نیامد اما نیکزادی که در ابتدا صلاحیت‌اش احراز نشده بود، دو روز قبل از انتخابات تایید صلاحیت شد و با اختلاف زیادی از رقیب خود موسی غضنفرآبادی شکست خورد. در سال ۹۴ مهندس نیکزادی تنها کاندیدای تایید صلاحیت شده جبهه اصلاح طلبان و اعتدالگرایان در شرق استان کرمان بود و با اتحاد و ائتلاف دیگر جریانها و کاندیدای تایید نشده اصلاحات از جمله دکتر مکارم با او، آقای نیکزادی توانست با اختلاف حدود سی هزار رای با شیخ موسی غضنفرآبادی پیروز انتخابات شود. در سال ۹۸ نیز پس از چهار سالِ پرکش و قوس و از هم پاشیدن اتحاد و ائتلاف تمدن، در رخدادی بی‌سابقه در کشور این بار مکارم و جمعی از اصلاح‌طلبان با اتحاد با رقیب اصولگرای خود در مقابل نیکزادی و سایر اصلاح‌طلبان صف کشیدند و به چهار سال نمایندگی مهندس نیکزادی پایان دادند. (شرح این ماجرا مفصل است …!)
این خلاصه‌ای از سابقه برگزاری انتخابات مجلس در منطقه شرق استان کرمان در چهارده سال گذشته بود و بررسی جزییات رویدادهای آن زمان بیشتری می‌طلبد. در ادامه آخرین سخنان مهندس نیکزادی‌پناه را به طورکامل و عین همان سخنان را بدون هیچگونه توضیح یا تحلیل یا نقدی به آنها می‌خوانید.

شنبه ۲۷ اردیبهشت حبیب‌ا… نیکزادی‌پناه در خصوص عملکرد چهار ساله خود در یک نشست خبری در فرمانداری بم گفت: در سال ۱۳۹۵ که شروع مجلس دهم بود ما با چند مشکل اصلی در شرق استان کرمان مواجه بودیم. اول مردم ما با وجود غم و اندوه مطالبه‌گری خود را از دست داده بودند. به همین دلیل مدیران کشوری و استانی مردم را فراموش کرده بودند. بطور مثال از دوره آقای احمدی‌نژاد تا دو سال اول آقای روحانی چند مدیر ارشد کشوری در شرق استان کرمان حضور پیدا کرد؟ اما اکنون بررسی کنید تا به امروز چند وزیر به بم سفر کردند قابل مقایسه با گذشته است؟ این نشان میدهد که مسئولان به داد بم رسیدند، در این دولت بی پول توانستیم به اندازه ۳۰ سال گذشته از دولت اعتبار دریافت کنیم که خلاصه ای در این نشست خبری برای شما بازگو خواهم کرد.
آقای نیکزادی در خصوص عملکرد چهار ساله خود در حوزه کشاورزی افزود:کشاورزی ما توجیه اقتصادی نداشت اما امروزه اقتصاد ما خدا را شکر دوباره فعال شده است. خرمای ما با مدیریت صحیح به چند برابر افزایش قیمت پیدا کرد. در بحث گلخانه ها ما در نرماشیر فقط ۲۰۰ هکتار ایجاد کردیم و در حال توسعه هستیم و به زودی به قطب گلخانه ای تبدیل خواهیم شد. توانستیم دهکده خرما را مصوب کنیم که با فعال شدن دهکده خرما و زیرساخت ها قیمت خرما را کشاورز ما تعیین و افزایش پیدا خواهد کرد.

نماینده شرق استان کرمان به عملکرد خود در حوزه سلامت و درمان اشاره کرد و افزود: ما در بحث درمان بطور خلاصه یک انقلاب در شرق استان کرمان ایجاد کردیم. بطور مثال بیمارستان های فهرج، ریگان و ۲۰۲ تختخوابی بم در سال ۹۲ در آن دولت پر پول (دولت احمدی‌نژاد) کلنگ آن زده شد اما عملیات اجرایی این سه بیمارستان در سال ۹۵ شروع شد. امروزه بیمارستان ریگان یکی از بهترین بیمارستان های استان کرمان است. ظرفیت آن از ۳۲ تخت به ۸۰ تخت افزایش پیدا کرده است. بیمارستان فهرج نیز اورژانس آن در حال حاضر در حال بهره برداری است و ظرف ۳،۴ ماه آینده به پایان خواهد رسید و تجهیزات آن نیز تامین و ظرفیت آن از ۳۲ تخت به ۷۰ تخت افزایش پیدا کرده است. بیمارستان ۲۰۲ تختخوابی بم هم با اخذ وام تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید و همچنین بیمارستان پاستور نیز از ۹۶ تخت در سال ۹۲ به ۴۰۰ تخت رسیده است و در حال حاضر به یکی از بهترین بیمارستان کرمان تبدیل شده است. در مجموع ما به ۸۰۰ تخت بیمارستانی رسیدیم و این یک انقلاب در حوزه درمان است. امروزه ما بهترین و به‌روزترین آمبولانس های سطح کشور را در اختیار داریم.مراکز درمانی روستایی ما هم پیشرفت چشمگیری داشتند که بیش از ۳۵ پروژه درمانی فقط در همین ۲۲ بهمن سال گذشته افتتاح شد.
این ها کارهایی بود که ما ده سال پیش با آن همه پول هم می توانستیم انجام بدیم اما نشد ولی ما در دولت بی‌پول (دولت روحانی) توانستیم انقلابی در حوزه درمان انجام دهیم.
نیکزادی پناه در رابطه با بحث گردشگری گفت: بم در حوزه گردشگری یکی از شهرهای مهم ایران و جهان است. شرق استان کرمان کلکسیونی از آثار باستانی در ایران است. شهری که بیش از ۷۰۰۰ سال ریشه در تاریخ دارد ، ما مدعی هستیم همیشه شهرنشین بوده ایم ، اما متاسفانه در گذشته با نگاه های منفی زیرساخت مناسب نداشتیم. اما در این دوره توانستیم ۱۴ میلیارد تومان اعتبار برای ارگ قدیم در اولین قدم جذب کنیم که باید گزارشی بدهند که این ۱۴ میلیارد تومان را کجا هزینه کردند؟ که در این دولت بی پول ۱۴ میلیارد پول کمی نبود ، اما همینجا اعلام میکنم قسمتی از این اعتبار هزینه نشده است که باید پاسخگو باشند ، با توجه به کویرنوردی ، کوچه باغ ها ، سد نسا می‌توانیم از ظرفیت آن ها استفاده کنیم.
در بحث روستاها نیز ما پیشرفت چشمگیری داشتیم. در دورترین مناطق روستایی نگین کویر ،فهرج ،نرماشیر و ریگان هشت هزار تن قیر رایگان دریافت کردیم و روشنایی خیابان ها را تامین کردیم،در بحث اب روستایی که بزرگترین دغدغه ما بود دیگر روستایی نداریم که با تانکر آب شود، و امروزه روستاهای ما بسیار آباد هستند و جمعیت روستایی ما ۸۰ درصد و جمعیت شهری ما ۲ج درصد که برخلاف میانگین کشوری هست ، حال در نظر گرفته شود اگر روستایان ما به شهر مهاجرت میکردند با چه مشکلی مواجه شدیم
مهندس نیکزادی عملکرد چهارساله خود در بحث گاز رسانی ، انتقال گاز از ماهان تا بم ۱۲ سال طول کشید اما طی این ۴ سال هزاران کیلومتر لوله گاز رفت داخل این خاک از بم تا دورترین روستاهای ریگان،فهرج و نرماشیر و به زودی گازرسانی در دهبکری نیز صورت خواهد گرفت.
حبیب الله نیکزادی در حوزه آب نیز افزود: در سال ۹۵ پیشرفت فیزیکی سد نسا به بم ۶ درصد بود، اما امروزه ظرف چهار سال نزدیک ۷۰ درصد پیشرفت رسیده است. امسال فقط ۹۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است جالب است بدانید انتقال آب فقط برای بم و بروات بوده است اما امروز مصوب شده است نه تنها بم به شهرستان های فهرج،ریگان و نرماشیر نیز داده شود که مهندس رشیدی قول مساعد داده است تا شهریور ماه با منابع پیش بینی شده آب را به بم و بروات و پس از آن به دیگر شهرستان ها برساند.
نماینده مردم بم ریگان، فهرج و نرماشیر در مجلس دهم در بحث ارگ جدید تاکید کرد: اگر پیگیری های ما نبود ،صنعت خودروسازی ارگ جدید بطور کامل تعطیل شده بود و با سفر های اخیر توانستیم از پایان اردیبهشت ماه با وجود ورشکستگی شرکت کرمان موتور از طریق مدیریت بحران مجوز تسهیلات را دریافت کنیم و طی این چهار سال سه شرکت دیگر نیز به مجموعه ارگ جدید اضافه شد و تلاش کردیم صنعت خودرو سازی را حفظ نماییم.
مهندس نیکزادی در خصوص عملکرد مخابرات و جاده و راه ها گفت: امروزه در حوزه مخابرات به اندازه طول تاریخ بم برای منطقه کار شده است. بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان در جهت توسعه مخابرات اعتبار تخصیص یافت امروزه در دورترین نقطه روستایی ما آنتن و اینترنت داریم، در بحث راه روستایی ما یک متر روکش آسفالت نیز نداشتیم و با این بی پولی دولت فعلی بیش از حد کار انجام شده است. ما یک راهی داریم از ریگان به جاسک این راه مستقیم به دریا می رسد، ما در این چهار سال توانستیم ۲۰ کیلومتر زیرساخت آن را آماده کنیم و ۱۰ کیلومتر آن را نیز آسفالت کنیم که دو ‌پیمانکار در حال حاضر در حال کار هستند ، و آبادانی و اشتغال با این جاده ها ایجاد می شود.

در پایان این جلسه آقای نیکزادی در پاسخ به این سوال خبرنگار طلوع بم که به نظر شما علت رای نیاوردن شما در انتخاب اخیر مجلس چه بود گفت:

اجازه بدین ورود نکنم چون خیلی چیزها را باید بگویم. اول اینکه یک عزم ملی بود که مردم تصمیم گرفتند مشارکتشان را بیاورند پایین که در بم آقای فرماندار می‌گویند ۳۳ درصد مشارکت بوده در صورتی که نیست!
این ۳۳ درصد چه کسانی هستند همانهایی که رای شان مال من بود چون گروه مقابل ما یک نفر هم بدون رای دادن نبوده چون رای آنها اعتقادی است.
در واقع مردم میخواستند از دولت انتقام بگیرند در صورتی که در مردم شرق استان این انتقام گیری در خصوص دولت بی دلیل بود برای اینکه این دولت به اندازه ۳۰ سال به مردم کمک کرد و شماها (رسانه ها) مقصرید نتوانستید خدمات این دولت را به مردم بگویید.
عزیزان من، در این دوره اتفاقات بزرگی افتاد. امنیت با توسعه دو بال در کنار هم هستند. آرامش زندگی، مسالمت آمیز، شما در این ۴ سال هیچ طایفه ای را ندیدید که با هم درگیر شوند. هیچ بحث اعتقادی بین شیعه و سنی وجود نداشت ، توی شهر بم مردم ما چقدر تغییر کردند بعد از زلزله مردم بم نابود شدند. امروز مردم بم خودشان را پیدا کردند. مردم دارند برمیگردند به گذشته دیرینه خودشان. شما نمیدانید من به چه مصیبتی اینها را فراهم کردم.
شما میدانید در شهر بم عده ای بودند عرض اندام میکردند. مرشد و … نمیدونم چی چیه و… شما در این مدت دیدید از این خبرا باشد؟ کسی را که ظلم کند؟ نه همه با هم بودن هیچکس نمیدید کسی به کسی ظلم کند. مردم آرامش داشتند به همین دلیل مهاجرت معکوس شروع شد. اینقدر آمدند بم که دیگر در بم خانه نیست.
امیدوارم مردم بمانند و شهرشان را ترک نکنند. یک مساله ای هم هست اجازه میخوام نگم چون نمیخوام نمیخوام مردمم آزرده خاطر کنم …
دلم پر خون هست نمی خواهم بگویم. نقل قول از شاعر عزیزمان: گرچه از آتش غم، چون خم می در جوشم…مهر بر لب زده خون می خورم و خاموشم.
اما می گویم. می نویسم برای بچه های شما می‌نویسم که بفهمند چی بودیم چی شد. بگذارید فعلا نگویم.
من خودم را از مردمم جدا نمیدانم. روحم اینجاست. تنها کاندیدایی که در همه ادوار متعلق به همه جا بوده منم. اینو در جریان باشید. من تنها کاندیدی بودم که متعلق به همه جا بودم و در همه جا اقوام من بودند. خیلی تلاش کردم عزت مردمم را حفظ کنم. من خیلی تلاش کردم که حاشیه امنی را برای خودروسازان ایجاد کنم. شما دیدید من اصلا سیاسی کاری نکردم. اهل معامله نبودم. عزیزترین کسانم را بدلیل کار نکردن حذف کردم. چهار سال از زندگی ام رااز دست دادم. از مسایل مالی هیچ چیزی از مجلس عاید من نشد. بخاطر رضای خدا و مردم کار کردم. مردمی که امروز خوشحالند. کشاورزی که ضرر نمیکند. وقتی می بینم جوان ما دیگر سراغ کار خلاف نمی رود خوشحالم. من قطار توسعه بم را روشن کردم.امیدوارم بقیه بتوانند آن را پیش ببرند. بله من امروز خوشحالم. به همان اندازه از رای نیاوردنم خوشحالم که اگر رای آورده بودم.
برای دو سه موضوع خیلی سختی کشیدم (همراه با آه کشیدن بلند) یکی این بود حامی مدیران بودم که بعضیاشون لغزیدن (احتمالا در انتخابات) …
جرم دومم این بود که من از خودروسازی خیلی حمایت کردم تا جایی که یک روحانی میگفت به نیکزادی رای ندید دستش نجسه چون تو دست فلان نجس بوده. اون نجس کیه اون نجس کسی که ده هزار شغل ایجاد کرده این یک نگاه هست کاری هم نمیشود کرد.
یکی دیگه از گناهانم این بود که سعی کردم دست دلالان را کوتاه کنم از کشاورزی، دیدید در شبکه های مجازی پیام دادند که رای ندین به نیکزادی که کارتون خراب میشود. به سردخانه داران و کشاورزان پیام دادن به ایشان رای ندید که فردا برامون دردسر درست میکند. من جرمم این است که درخدمت مردم بودم من تلاش کردم حقی از مردم ضایع نشود. به همین دلیل فلان شخصیت میگوید یکی از قاتلین شهید سلیمانی نیکزادی هست. من اینها را واگذار می کنم به خدای خودم. من هیچکاری نکردم همینکه مردم را مطالبه گر کردم کار بزرگی کردم. مردم نمره باید بدهند به من. خودم نمره نمیدم ولی رضایت دارم از خودم.
خب من یک جمله ای هم با مردمم صحبت کنم. چهار سال با سرعت باد گذشت. شماها خیلی کمک کردید. از مردم تشکر میکنم. از مدیران جوان تشکر میکنم. از این دولت خیلی تشکر می کنم. که واقعا به بم کمک کرد.

چاپ شده در شماره ۲۲۳ هفته نامه طلوع بم

لینک کوتاه : https://toluearg.ir/?p=6004

ثبت دیدگاه

انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.