افزونه جلالی را نصب کنید. Tuesday, 23 April , 2024
مهدی حقیقی رییس اداره راه و شهرسازی بم در گفتگو با طلوع:

بمِ نو

  • کد خبر : 9905
  • 03 بهمن 1400 - 11:13
بمِ نو

تدوین طرح ۷۳ هکتار زمین الحاق شده به بم آغاز شده است
برای الحاق زمینها از قبل شروع کردیم، اگر نگران آینده بم هستیم باید از الان شروع کنیم
برای عدم مدیریت واحد شهری و برخی تناقضات در اسناد بالادستی بم باید فکری کنیم

رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان بم در گفتگو با هفته‌نامه طلوع بم اعلام کرد: پس از آنکه در اوایل دی ماه شورای عالی معماری و شهرسازی کشور سرانجام با الحاق ۷۳ هکتار از اراضی جنوب جاده بم-کرمان به شهر بم موافقت کرد، مشاور این طرح که در واقع همان مشاور تهیه طرح تفصیلی است؛ انتخاب شد و کار خود را برای تدوین یک طرح شهری مناسب و ذیل طرح تفصیلی آغاز کرده است. وی افزود: امیدواریم که با تهیه یک طرح مناسب که دارای شرایط و ویژگیهای خاص بم و آیین نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان و همچنین مطابق با قوانین مربوط به ساخت و ساز در پهنه گسل‌ها که شورای عالی معماری و شهرسازی نیز آنها را بررسی و مصوب و تایید کرده، بتوانیم زمینه ساخت حدود ۵ هزار واحد مسکونی در زمینهای الحاق شده در قالب طرح نهضت ملی مسکن را فراهم کنیم و آنجا را به پایلوتی منحصر بفرد برای اصلاح منظر شهری بم نیز تبدیل کنیم.
حقیقی با تاکید بر اینکه ساخت و ساز در زمینهای جدید باید به شکلی دقیق و با برنامه جلو برود گفت: استحکام، منظر شهری بومی و جهانی و همچنین دستورالعملهای جدید و آیین‌نامه ۲۸۰۰ از جمله اصولی است که باید به طور کامل رعایت شود.
این مقام مسئول تلاش برای الحاق این زمینها به بم را از جمله وظایف وزارت راه و شهرسازی و اداره مربوطه در شهرستان در حوزه سیاستگذاری اصولی در موضوع مسکن و قیمت آن و همچنین تسلط بر بازار مسکن بدون دستور و مداخله و فقط با ورود به نظام عرضه و تقاضا (عرضه زمین و مسکن) دانست و گفت: البته شاهد همکاری و تلاش دلسوزانه همه دستگاهها و مدیران دولتی و شهری از جمله نماینده و فرماندار محترم و شهرداران و اعضای شورای شهر و دیگر ادارات مرتبط از جمله منابع طبیعی، محیط زیست و… در این خصوص نیز بودیم و از سال ۹۸ اقداماتی جدی را برای الحاق حدود ۱۷۰ هکتار زمین آغاز کردیم که خوشبختانه اخیرا با ۷۳ هکتار آن موافقت شد و تلاشها به نتیجه رسید. گفتنی است که موافقت با همین ۷۳ هکتار نیز به راحتی نبود و پس از دو سال پیگیری مداوم و با استدلالهای مناسب و به سختی نظر مثبت اعضای شورای عالی معماری و شهرسازی تامین شد.


مهندس حقیقی با بیان اینکه در نگاه کلی برای تامین زمین مسکونی مورد نیاز مردم در شهر بم ۴ راه حل در ذیل مقررات وزارت راه و شهرسازی موجود است، گفت: استفاده از اراضی بلااستفاده داخل شهر، الحاق اراضی، احداث شهرک منفصل و احداث شهر جدید، چهار مسیری هستند که ما می‌توانیم و باید برای آینده بم آنها را بررسی و برنامه ریزی کنیم. مثلا از سال ۹۸ و آغاز طرح اقدام ملی مسکن و به جهت تامین زمین مورد نیاز برای این طرح علاوه بر استفاده از ظرفیت زمینهای داخل شهر در فازهای ۱و۲و ۳، طرح الحاق اراضی را نیز آغاز کردیم تا بتوانیم در طرحهای توسعه‌ای و ساخت مسکن توسط دولتهای مرکزی در شهرهای مختلف سهم خود را بگیریم تا بخشی از مشکلات مردم و باغشهر بم حل شود. حالا زمین مورد نیاز را تامین کردیم و می‌توانیم سهم‌مان را از دولت برای ساخت خانه هم مطالبه کنیم و خوشبختانه دولت مردمی و محترم نیز همین رویکرد را دارد و نظر شورای عالی معماری و شهرسازی و مسئولان وزارت راه و شهرسازی و آقای حاجی‌زاده مدیرکل محترم نیز دقیقا همین رفع مشکلات مردم کشور در حوزه مسکن است.
مهدی حقیقی در ادامه گفتگوی خود با تاکید بر اینکه اگر نگران حفظ این باغشهر زیبا و جهانی شده هستیم، باز هم از همین الان باید به فکر برنامه ریزی برای آینده آن باشیم چراکه ما در مقابل آیندگان پاسخگو هستیم و این آینده دور نیست، ما تا ده سال آینده به حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی برای مردمی که می‌خواهند در شهر بم زندگی کنند نیاز داریم. وی برنامه ریزی برای احداث “شهر جدید” را یکی از همان راههای چهارگانه‌ای دانست که لازم است سیاستگذاران فعلی و آینده شهر بم در حوزه مدیریت شهری و مسکن آن را بررسی و عملیاتی کنند.
آقای حقیقی با بیان اینکه پس از زلزله بم حدود ۴۰۰ هکتار از باغهای بم خشک شده یا خشکانیده شده‌اند و با تصریح اینکه همه این تلاشها برای رفع مشکلات و کمبودهای مردم در حوزه مسکن در بم و همچنین پایداری و ماندگاری تمدن باغشهری زیبا و جهانی شده بم است افزود: همه ما مسئولین و شهروندان حفظ باغشهر و میراث جهانی بم را از وظایف خود می‌دانیم اما از جمله مسایل و مشکلات زیرساختی مهمی که باید در این زمینه حل و فصل شود، یکی عدم مدیریت واحد شهری بم است و یکی هم برخی تناقضات در اسناد بالادستی مدیریت میراث فرهنگی و اسناد بالادستی مدیریت شهری از جمله طرحهای جامع و تفصیلی است. ما ضمن تلاش برای رسیدن به راههای جایگزین و موجود کوتاه مدت و بلند مدتی که برای آینده بازار مسکن بم نیاز است (از جمله طرحهای الحاق زمین، احداث شهرک یا شهر جدید و…)، باید دو مساله مهم مدیریت واحد شهری و تناقضات موجود در اسناد مرجع مدیریت شهری بم را نیز پیگیری و بررسی کنیم.

 

لینک کوتاه : https://toluearg.ir/?p=9905

ثبت دیدگاه

انتشار یافته : ۲
  1. درود بر مهندس حقیقی مدیر جوان و توانمند طرح بسیار عالی هست .

  2. چرا به بعضیا برا مسکن ملی ثبت نام کردن هنوز خبری نی

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.