Monday, 18 November , 2019
امروز : دوشنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۸ - 21 ربيع أول 1441
شناسه خبر : 3099
  پرینتخانه » دسته‌بندی نشده تاریخ انتشار : 09 آبان 1397 - 17:22 |

نام خیابان هادی ساعی بم تغییر می‌کند؟ / آیا ساعی مدالهای اهدایی خود به بم را پس گرفته؟

اوایل آبان‌ماه خبری در فضای مجازی و گروههای محلی بم مبنی بر تصویب طرح تغییر نام خیابان “هادی ساعی” به خیابان “سردارشهید رییس‌آبادی” توسط شورای شهر بم منتشر شد. شواهد حاکی از آن بود که شهرداری نیز تابلوهای نامگذاری این خیابان را جهت تعویض از جای خود درآورده است.

نام خیابان هادی ساعی بم تغییر می‌کند؟ / آیا ساعی مدالهای اهدایی خود به بم را پس گرفته؟

طلوع ارگ – محمد جواد رحیم نژاد: اوایل آبان‌ماه خبری در فضای مجازی و گروههای محلی بم مبنی بر تصویب طرح تغییر نام خیابان “هادی ساعی” به خیابان “سردارشهید رییس‌آبادی” توسط شورای شهر بم منتشر شد. شواهد حاکی از آن بود که شهرداری نیز تابلوهای نامگذاری این خیابان را جهت تعویض از جای خود درآورده است.

تغییر نام خیابان، مصوبه شورای چهارم بوده است

بعد از انتشار این خبر، منصور عزیزآبادی رییس شورای اسلامی شهر بم با انتشار توضیحاتی گفت: «با سلام، مصوبه از شورای دوره چهارم بوده است و شورای پنجم نیز بر آن پافشاری دارد و قرار است خیابان از نام هادی ساعی بنام شهید رییس‌آبادی تغییر یابد. آن زمان آقای ساعی مدالهای خود را بصورت نمادین به بم اهدا نمود و دوباره آنها را پس گرفت. درآن برهه از زمان می‌طلبید که برای تشویق سایر مردم و ورزشکاران برای کمک به بم چنین حرکتی انجام شود و چون نام هادی ساعی که آن موقع بسیار سر زبانها بود خیابانی بنام وی نامگذاری شد. در واقع این تصمیم باتوجه به شرایط زمانی انجام گرفته بود و مدالی به بم تحویل داده نشده بود.»

ادامه واکنشهای مردمی

پس انتشار سخنان رییس شورای شهر بم در گروههای محلی و شبکه‌های اجتماعی، موجی از واکنشها در این خصوص را شاهد بودیم. عده‌ای از شهروندان این تصمیم شورا را غیرمنطقی و بدون نظرسنجی از مردم می‌دانستند و خاطرنشان می‌کردند که شورا با این تصمیم نه تنها خدمتی به یاد و نام شهدای گرانقدر شهر نکرده بلکه اقدام یک قهرمان ملی در جمع آوری کمکهای مردمی برای زلزله‌زدگان بم را نیز زیر سوال برده و به نوعی درصدد تلافی است. در این خصوص یکی از کاربران گفته: «بحث تصمیمات عجیب اعضای محترم شورای شهر است. این همه خیابان که حتی خیابانهای مهمتری هم هستند که می‌توانند بنام شهید والامقام نامگذاری کنند اما، دست روی پربحث‌ترین خیابان گذاشته‌اند و مثلا درصدد تنبیه هادی ساعی هستند. البته چیزی که از متن صحبتهای شورا پیداست. بالاخره ما بمی‌ها به یکسری اخلاقیات خوب، معروف هستیم که چنین تصمیماتی می‌تواند نگرش جامعه را نسبت به ما عوض کند.»

محسن عزیزیان پیشکسوت تکواندو و رییس هیات تکواندو شهرستان بم نیز در گفت‌وگو با طلوع بم گفت: در زمان زلزله قهرمانان ملی تکواندو بیشترین حضور و کمک را در بین ورزشکاران به بم داشتند. یادم هست حتی رییس فدراسیون و سرمربی تیم ملی به همراه قهرمان ملی کشورمان آقای ساعی؛ بیش از یک هفته در بم ماندند و با ورزشکاران بمی تمرین و تشک و لوازم ورزشی زیادی به تکواندوکاران بمی اهدا کردند. عزیزیان افزود: آقای ساعی نیز علاوه بر اهدای مدالهای خود، در چندین مورد کمکهای مالی و غیرمالی زیادی به ورزشکاران بمی اهدا کرد. به نظر بنده بنده باید شان مردم بم و شان ورزشکاران ملی و سرمایه‌های اجتماعی را حفظ کنیم.

هادی ساعی: خیّرین مدالهای من را خریدند/ این کار را برای دل خودم انجام دادم

یک سال پس از زلزله بم و در آستانه مسابقات جهانی ۲۰۰۵ اسپانیا بی‌بی‌سی در گفت‌وگو با هادی ساعی موضوع مدالهای اهدایی وی به مردم بم را جویا شده است. در ادامه بخوانید:

«هادی تو در زمان زلزله بم مدالاتو فروختی و به مردم زلزله زده کمک کردی؟
بله من در زلزله بم ، به عنوان يه قهرمان ملی می خواستم يه کمکی انجام بدم ، به همين دليل تنها کاری که تونستم بکنم تصميم گرفتم که چند تا از مدال هام رو بفروشم و پولشو به مردم زلزله زده کمک کنم و اين کار رو هم کردم که با استقبال خوب مردم هم مواجه شد

مدال هاتو چه کسانی خريدن؟
مردم خوبی که هميشه در کارهای خير پيش قدم هستن مدالهای منو خريدن که خوشبختانه تونستيم پول خوبی هم برای کمک به زلزله زده ها جمع کنيم

با توجه به اينکه مدال های هر ورزشکار بهترين سرمايشه، چطور تونستی اين کار رو بکنی، برات سخت نبود ؟
بله واقعا همينطوره اما برای من اصلا سخت نبود چون من دلبستگی به مدال هام ندارم و هيچ وقت با مدالهام زندگی نکردم چون بر اين عقيدم که قهرمانی همان ۵ دقيقه ايه که رو سکو قهرمانی هستی و وقتی پاتو پايين گذاشتی کس ديگه ای می ره روی اون سکو ، پس اين مدال ها ارزش اينو نداره که آدم باهشون زندگی کنه ، اين مدالها برای من موقعی بيشتر ارزش پيدا کردن که تونستم با اونها به مردم کمک کنم. اين مدال ها مال خود مردم بودن و در راه کمک به همين مردم هم خرج شدن . به نظر من يه قهرمان ملی فقط اين نيست که پيراهن تيم ملی رو بپوشه بلکه يه قهرمان ملی بايد زندگيش ، راهش و فکرش هم ملی باشه و تلاش کنه يه پهلوان ملی هم باشه.»

آخرین اظهارنظر رییس شورای شهر بم:

مصوبات شورا وحی منزل نیست/شهروندان پیشنهادات خود را کتبا به شورا ارائه دهند

شامگاه سه‌شنبه هشتم آبان منصور عزیزآّبادی با انتشار مجدد توضیحاتی در شبکه‌های اجتماعی که یک نسخه از آن را به طلوع بم ارسال کرده است یادآور شده که این تصمیم در شورای دوره قبل تصویب شده است. وی که خود از اعضای دوره قبل شورا هست در توضیحات خود تاکید کرده که: «شورای شهر همیشه آماده پاسخگویی به مردم صبور و نجیب شهر عزیزمان بم بوده است و از طرفی مصوبات مجلس و شورا وحی منزل نمی‌باشند و چنانچه شهروندان عزیزمان هرگونه خواسته‌ای از خادمین خود در شورای شهر دارند، بصورت مکتوب ارائه نمایند تا مورد بحث و بررسی قرارگیرد. یادمان نرود اگر آزادانه انتقاد می‌کنیم و راحت نفس می‌کشیم از برکت خون پاک شهیدانمان است. رهبرمعظم انقلاب فرموده‌اند، زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.»

آقای عزیزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار طلوع ارگ نیز در خصوص موضوع تغییر نام خیابان “هادی ساعی” به “شهید رئیس‌آبادی” ضمن تایید این موضوع گفت: از آنجا که یکی از وظایف شوراها نامگذاری پارک‌ها، میادین، خیابانها و کوچه‌های شهر است؛ به فرمایش مقام معظم رهبری و جهت زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا نامگذاری خیابانها به نام شهدا در دستور کار قرار می‌گیرد ولی چنانچه مردم تمایل به عدم تغییر نام خیابان هادی ساعی باشند، این مسئله قابل حل می‌باشد و معتمدین محل می‌توانند درخواست مکتوبی در همین زمینه با امضاء مردم به شورای شهر ارائه دهند.

عزیزآبادی ضمن تشکر از شهروندان بمی به دلیل اظهارنظر در این خصوص در گروههای مردمی خطاب به آنها گفت: از مردم نجیب و صبور بم که همگام با شورا، فعالیتهای ما را رصد می‌کنند و نظرات و پیشنهادات بجا و شایسته‌ای ارائه می‌دهند تشکر می‌کنم. ما نمایندگان مردم در شورا هستیم و برآنیم تا صدای مردم را به خوبی بشنویم و ما منتظر اظهارنظر همه مردم در موضوعات مختلف هستیم. شهروندان می‌توانند نظرات سازنده خود را به شورا ارائه دهند شورا هم استقبال می‌کند.

عزیزآبادی در خصوص ملاکهایی که شورای پنجم برای نامگذاری معابر شهر بم در نظر گرفته است گفت: یکی از دستورالعملهای ما نامگذاری پارکها و میادین و خیابانهای بم به نام مشاهیر بمی است. مشاهیر بمی از جمله طیان بمی شاعر قرن چهارم، بی‌بی حیاتی‌بمی، پهلوان علیشاه بمی که مردم اصلاً آنها را نمی شناسند و اگر مردم داستانهای مشاهیر بم را بدانند به آنان افتخار می‌کنند. می‌خواهیم خیلی از پارک ها و میادین را با انتخاب مردم از اسامی انتخاب کنیم که انرژی مثبت داشته باشد مثل نام گلها. مردم هر نظری بدهند ما در چارچوب خواسته‌هایشان هستیم.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 1
  1. حمید :
    09 آبا 97

    نام خیابان باید بنام قهرمان کشورمان باشد هادی ساعی،و الان نیز دربین مردم جا افتاده است،ما خیابان های دیگری نیز داریم که بتوانید بنام آن سردارشهید عزیز بگذارید،خواهشمند است که عاجزانه نام خیابان را تغییر ندهید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.