افزونه جلالی را نصب کنید. Sunday, 14 July , 2024
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد:

تشکیل استان کرمان جنوبی به لحاظ قانونی قابل توجیه نیست

  • کد خبر : 9259
  • 21 مهر 1400 - 12:25
تشکیل استان کرمان جنوبی به لحاظ قانونی قابل توجیه نیست

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در اظهار نظر کارشناسی خود پیرامون طرح تشکیل استان کرمان جنوبی، این طرح را با قانون اساسی و قانون تقسیمات کشوری مغایر دانست و اعلام کرد که این طرح با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و چابک‌سازی نظام اداری مغایرت دارد و تصویب طرح حاضر می‌تواند پیامدهای منفی برای دولت دربرداشته باشد.

به گزارش طلوع ارگ به نقل از فارس، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهار نظر کارشناسی خود پیرامون طرح تشکیل استان کرمان جنوبی را منتشر کرد.

در این گزارش با بیان این نکته که طبق ماده‌ واحده طرح حاضر، استان کرمان جنوبی متشکل از شهرستان‌‏های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار، قلعه‌‏گنج، منوجان و فاریاب تشکیل می‌شود؛ آمده: «به لحاظ حقوقی و قانونی، گذشته از مغایرت طرح حاضر با اصل هفتاد و پنجم (۷۵) قانون اساسی و بند «۱۰» اصل سوم (۳) قانون اساسی، محدوده‌ی پیشنهادی برای تشکیل استان کرمان جنوبی، براساس تبصره «۱» ماده (۹) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری (مصوب ۱۵/۰۴/۱۳۶۲)، از حداقل شرایط قانونی (یک میلیون نفر جمعیت برای هر استان) برخوردار نیست. همچنین طرح حاضر مغایر بند «الف» ماده‌ی (۲۸) قانون برنامه ششم توسعه است که طبق آن حجم، اندازه و ساختار مجموع دستگاه‌‏های اجرایی در طول اجرای قانون برنامه، باید حداقل به میزان ۱۵ درصد نسبت به وضع موجود کاهش یابد».

در ادامه‌ی این گزارش بیان شده: «از آنجا که ایجاد استان جدید ضرورتاً سبب گسترش تشکیلات دولت و اندازه‌ی آن خواهد شد، از منظر سیاست‌های کلی نظام، طرح حاضر مغایر بند «۱۶» سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که بر «صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی کشور با تأکید بر تحول اساسی در ساختارها، منطقی‌سازی اندازه‌ی دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضروری و هزینه‌های زائد» تأکید دارد و نیز بند «۱۰» سیاست‌‏های کلی نظام اداری است که بر «چابک‏‌سازی، متناسب‌‏سازی و منطقی ساختن تشکیلات نظام اداری» تأکید دارد».

در این گزارش تاکید شده: «بررسی تجربیات سایر کشورها در زمینه‌ی تغییر و اصلاح تقسیمات کشوری حاکی از این است که روند جهانی غالب گرایش به سمت «وسیع‏‌تر کردن و تجمیع استان‌‏ها و کاهش سطوح و واحدهای تقسیمات کشوری» است».

این گزارش می‌افزاید: «تصویب طرح حاضر پیامدهای منفی برای دولت دربردارد. ایجاد استان جدید به معنای بار مالی فزاینده بر دوش دولت است که به‌‏ویژه در شرایط کنونی اقتصادی کشور که دولت با تهدیدهای ناشی از مسائلی همچون تحریم‌ها، کاهش ارزش پول ملی، تورم، پیامدهای اقتصادی بحران کووید ـ ۱۹ و … مواجه است، به‏‌لحاظ کارشناسی قابل توجیه نیست. شایان ذکر است که طبق برآوردهای سازمان اداری و استخدامی کشور و نیز برآورد سازمان برنامه و بودجه، با توجه به هزینه‏‌های فعلی مربوط به پرداخت‏‌های پرسنلی و بدون لحاظ کردن نهادهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و دادگستری‏‌های استانی و نیز بدون در نظر گرفتن بودجه مورد نیاز برای ایجاد یا تکمیل مستحدثات و تجهیزات اداری و …، بار مالی برای پرداخت هزینه‏‌های پرسنلی ناشی از اضافه شدن یک استان جدید، حدود ۸۱۰ میلیارد تومان برای «یک سال» خواهد بود».

در بخش دیگری از این گزارش تصریح شده: «گذشته از بار مالی، تنش‌های احتمالی فرایند تفکیک استان کرمان و مطالبه‏‌سازی برای تفکیک سایر استان‏‌ها برای تفکیک از دیگر پیامدهای منفی تصویب طرح حاضر است. شایان ذکر است که در حال ‏حاضر حداقل ۲۶ مورد پیشنهاد برای ایجاد استان جدید در وزارت کشور موجود است. دلایل توجیهی ارائه شده در مقدمه طرح از وزن کافی برخوردار نیست و با استناد به آن‌ها می‏‌توان تقسیم سایر استان‏‌ها را نیز در کشور توجیه کرد».

در ادامه‌ی این گزارش بیان شده: «مسائلی مانند تمرکز امور در مرکز استان، صرف هزینه برای مراجعه به مرکز استان برای پیگیری امورات و پیامدهای آن، توسعه‌ی نامتوازن ناحیه‏‌ای، مسافت میان شهرستان‏‌ها به‏‌ویژه مسافت میان شهرستان‏‌ها با مرکز استان و … مختص استان کرمان نیست، بلکه مسئله‌ای همه‏‌گیر در کشور است که به وی‍ژه مبتلابه استان‏‌های وسیع است. راهکار اساسی برای رفع معضل‏‌های فوق‏‌الذکر، نه ایجاد استان جدید، بلکه «تمرکززدایی و تفویض اختیارات اداری ـ مالی» به سطوح و واحدهای زیرین تقسیمات کشوری در مجرای قانون (از جمله جزء «۴» ذیل بند «الف» ماده (۲۶) قانون برنامه ششم توسعه) و به ویژه تفویض اختیارات استانداری‏‌ها به فرمانداری‏‌ها و نیز توزیع متوازن بودجه، امکانات، زیرساخت‌‏ها و … در شهرستان‏‌های کشور، مطابق اصل چهل وهشتم (۴۸) و بندهای «۹» و «۱۲» اصل سوم (۳) قانون اساسی، به گونه‌ای است که رافع مسائل و مشکلات همه‌ی شهرستان‌ها در همه‌ی استان‌ها باشد و احساس نیاز و مطالبات پی‏درپی برای ایجاد تغییرات در نظام تقسیماتی را در کل کشور کاهش دهد».

در این گزارش بیان شده: «از منظر شاخص‌‏های آمایش سرزمین، تقسیم استان کرمان با چالش‏‌های متعدد از جمله متوازن نبودن پراکندگی واحدهای تولیدی و زیرساخت‌‏های صنعتی در سطح استان و چالش‌‏های منتج از ضعف در منابع آب پایدار مواجه است.

با عنایت به موارد فوق تشکیل استان کرمان جنوبی به لحاظ قانونی و کارشناسی قابل توجیه نیست، از این رو تصویب کلیات طرح حاضر توصیه نمی‌شود. شایسته است، بحث تغییر و اصلاح تقسیمات کشوری، به صورت کلان و با هدف ایجاد یک سیستم جامع تقسیمات کشوری برای کل کشور مورد توجه و بررسی قرار گیرد».

لینک کوتاه : https://toluearg.ir/?p=9259

ثبت دیدگاه

انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.