اخبار شرق استان » دسته‌بندی نشده » کشاورزی
کد خبر : 1640
یکشنبه - 28 آبان 1396 - 15:40
نیکزادی پناه عضوکمیسیون کشاورزی مجلس،گفـت:

بسته بندی خرما در جعبه‌های ۶۰۰ الی ۷۰۰ گرمی جز بسته بندی استاندارد برای ارائه در بازار جهانی قرار نمی‌گیرد

حبیب‌الله نیکزادی‌پناه درباره وضعیت خرمای مضافتی بم در بازارکشاورزی، گفت: خرمای مضافتی بم با توجه به درجه کیفیت و شهرت منحصر به فردی که در بازار جهانی کشاورزی دارد می‌تواند علاوه برتسخیر بازار داخلی، بازار‌های بین المللی صادراتی را نیز در اختیار بگیرد بنابراین جا دارد که برای بهبود وضعیت خرما داران که با زحمات فراوان خرما را به ریل تولید رهنمون می‌کنند، اقدامات کاربردی توسط دولت در نظر گرفته شود.

نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نماندن خرما بر روی دست کشاورزان نیازمند نگاه ویژه به مقوله صادرات و توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری است، تصریح کرد: بسته بندی خرما در جعبه‌های ۶۰۰ الی ۷۰۰ گرمی جز بسته بندی استاندارد برای ارائه در بازار جهانی قرار نمی‌گیرد.

نیکزادی پناه افزود: برای نماندن خرما با کیفیت مضافتی بم بر دست کشاورزان باید تمهیدات بهینه‌ای برای توزیع خرما در پادگان‌ها و ادارات، شرکت‌های مسافربری وکمیته امداد امام خمینی (ره) تدارک دیده شود تا در این راستا بتوان اقتصاد خرما داران در راستایی بازار فروش مطمئن را تامین کرد.

نماینده مردم بم درمجلس، ادامه داد: متاسفانه کشاورزان ما از منابع مالی مطمئنی برخوردار نیستند بنابراین پس از برداشت خرما مجبورند برای تامین منابع مالی شان خرما را به هرقیمتی که دلالان تعیین کنند بفروش برسانند بنابراین برای رفع مشکلات مالی کشاورزان باید بانک کشاورزی، صندوق‌های قرض الحسنه با ارائه تسهیلات لازم مشکلات کشاورزان را برطرف کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس، یادآورشد: عدم بازار فروش مطمئن برای خرما موجب می‌شود کشاورزان خرما را با بهای ناچیز به دلالان بفروش برساند ودر نتیجه این نوع از تبادلات مشخص است که خرما با نرخ پایه‌ای نازل تعیین می‌شود./میزان