رفتن به بالا

بروزترین مرجع اخبار شرق استان کرمان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • الإثنين ۱۶ شعبان ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 22 April
  بم T-Storm
  ١۴(°C)
  وزش باد٧(mph)
  فشار٢۴.٣٨(in)
  محدوده دید۵.٠(mi)
  اشعه فرابنفش0-Low
  رطوبت٢۴.٣٨(in)

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر 15 کارگاه مرمتی در ارگ تاریخی بم فعال است گفت: فعالیت کارگاه های مرمتی ارگ بم همچنان ادامه دارد و تعطیل نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری طلوع ارگ به نقل از ایرنا، غلامرضا فرخی افزود: تعداد کارگاه های مرمتی مستقر در ارگ بم و منظر فرهنگی آن با توجه به حجم کار متغیر است و در مواقعی به 25 کارگاه هم می رسد.
وی تصریح کرد: کارگاه های مرمتی پروژه نجات بخشی ارگ بم به مدت 15 سال در وسعت 200 هکتار، برای مرمت و بازسازی این بنای ارزشمند تاریخی در حال فعالیت است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: اکنون 130 نفر در مجموعه کارگاه های مرمتی ارگ بم و منظر فرهنگی آن مشغول به کار هستند و حقوق آنها به صورت کامل پرداخت شده است.
وی اظهار داشت: کشورهایی همچون ایتالیا و ژاپن در طول سالهای بازسازی و مرمت ارگ تاریخی بم و منظر فرهنگی آن با ایران همکاری داشته اند و این بنا هم اکنون به چرخه گردشگری کشور و استان بازگشته است.
فرخی با بیان اینکه زلزله بخشی از تاریخ ارگ بم است تاکید کرد: قسمتی از این بنا که به دلیل زلزله سال 82 تخریب شده بود حفظ خواهد شد و قسمت های اصلی این بنا برای بازدید گردشگران باز و ایمن سازی شده است.
وی افزود: ارگ بم به مساحت 200 هزار متر مربع در نزدیکی شهر بم و در جنوب شرقی ایران و در حاشیه کویر لوت واقع شده و از جمله قلعه‌ های نظامی بسیار مهم و تاریخی به شمار می رود.
این بنا با قدمت 2 هزار و 500 ساله تا 2 قرن پیش سکونتگاه مردم این منطقه بوده و در سال ۱۳۴۵ با شماره ۵۱۹ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.
ارگ بم و منظر فرهنگی آن در 17 تیر سال 82 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و از مقاصد مهم گردشگران داخلی و خارجی بشمار می رود.

لینک کوتاه این مطلب: http://toluearg.ir/ug6w2

اخبار مرتبطنوشته‌های تازه