رفتن به بالا

بروزترین مرجع اخبار شرق استان کرمان

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر 15 کارگاه مرمتی در ارگ تاریخی بم فعال است گفت: فعالیت کارگاه های مرمتی ارگ بم همچنان ادامه دارد و تعطیل نمی شود.

  به گزارش پایگاه خبری طلوع ارگ به نقل از ایرنا، غلامرضا فرخی افزود: تعداد کارگاه های مرمتی مستقر در ارگ بم و منظر فرهنگی آن با توجه به حجم کار متغیر است و در مواقعی به 25 کارگاه هم می رسد.
  وی تصریح کرد: کارگاه های مرمتی پروژه نجات بخشی ارگ بم به مدت 15 سال در وسعت 200 هکتار، برای مرمت و بازسازی این بنای ارزشمند تاریخی در حال فعالیت است.
  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: اکنون 130 نفر در مجموعه کارگاه های مرمتی ارگ بم و منظر فرهنگی آن مشغول به کار هستند و حقوق آنها به صورت کامل پرداخت شده است.
  وی اظهار داشت: کشورهایی همچون ایتالیا و ژاپن در طول سالهای بازسازی و مرمت ارگ تاریخی بم و منظر فرهنگی آن با ایران همکاری داشته اند و این بنا هم اکنون به چرخه گردشگری کشور و استان بازگشته است.
  فرخی با بیان اینکه زلزله بخشی از تاریخ ارگ بم است تاکید کرد: قسمتی از این بنا که به دلیل زلزله سال 82 تخریب شده بود حفظ خواهد شد و قسمت های اصلی این بنا برای بازدید گردشگران باز و ایمن سازی شده است.
  وی افزود: ارگ بم به مساحت 200 هزار متر مربع در نزدیکی شهر بم و در جنوب شرقی ایران و در حاشیه کویر لوت واقع شده و از جمله قلعه‌ های نظامی بسیار مهم و تاریخی به شمار می رود.
  این بنا با قدمت 2 هزار و 500 ساله تا 2 قرن پیش سکونتگاه مردم این منطقه بوده و در سال ۱۳۴۵ با شماره ۵۱۹ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.
  ارگ بم و منظر فرهنگی آن در 17 تیر سال 82 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و از مقاصد مهم گردشگران داخلی و خارجی بشمار می رود.

  لینک کوتاه این مطلب: http://toluearg.ir/ug6w2

  اخبار مرتبط